لوگوی انقباض
غلبه بر بافت چربی

راه غلبه بر چربی بدن

راهنمای مقاله و فهرست مطالب​

 چربی بدن بلای جان خیلی شده، اما استراتژی مقابله با آن در چند نکته است. اگر از سایر موارد مانند تلاش، مربی، تغذیه، برنامه ورزشی خوب فاکتور بگیریم. شناخت بافت چربی بدن یکی از مهمترین عامل ها برای مبارزه با آن است. اگر به فکر حل این مشکل هستید. بهتر است برای جنگ با چربی ها کمی بیشتر بافت چربی را بشناسیم.

بافت چربی بدن

بافت چربی بدن به مانند سایر بافت های بدن زنده است. می تواند رشد کند و یا از بین برود. در بدن ما دو نوع بافت چربی وجود دارد: بافت چربی سفید و بافت چربی قهوه ایی. در تصویر زیر یک سلول از هر بافت را می توانید ببینید.

بافت های چربی بدن

بافت چربی سفید بافتی است که باعث افزایش اضافه وزن ما می شود. این بافت از سلول های چربی سفید تشکیل شده است. این سلول های چربی سفید می توانند کوچک و بزرگ شوند. اگر نگوییم چربی سفید در بدن بلا استفاده است، می توان گفت به نوعی برای ذخیره سازی انرژی بدون استفاده در بدن به کار می رود. این بافت محل ذخیره تری گلیسریدهاست.

در صورتی که بدن به انرژی نیاز داشته باشد. بدن با ترشح هورمون نور اپی نفرین از انتهای اعصاب موجود در بافت چربی بدن باعث فعال سازی آنزیم لیپاز درون سلولی و تجزیه چربی می شود. در ادامه این فرایند گلیسرول و اسیدهای چرب حاصل از تجزیه چربی سفید، از طریق خون به بافت هایی که به آن نیاز دارند، منتقل می شود.

محل ذخیره چربی و مضرات آن

متاسفانه چربی سفید توزیع یکنواختی در بدن ندارد. محل ذخیره این نوع چربی بدن بیشتر در ناحیه شکم، اطراف لگن و اطراف ارگانهای داخلی است. حجیم شدن سلول های چربی بدن باعث چاقی در نواحی که بیشترین ذخیره را دارد، می شود. همین مساله باعث بد شکل شدن بدن می شود و بدن را از فرم زیبای خود خارج می کند.

محل تجمع چربی

دانشمندان اثبات کرده اند که سلول های چربی بدن در کودکی شکل می گیرند. پس از در بزرگسالی فقط به حجم آنها اضافه می شود. اگر به ژنتیک کاری نداشته باشیم، تغذیه بیش از حد در دوران نوزادی در هفته های اول پس از تولد یکی از عواملی است که به تشکیل تعداد زیادی سلول چربی منجر خواهد شد. که نتیجه فرد برای چاق شدن در بزرگسالی مستعدتر است.

به صورت طبیعی بافت چربی بدن برای حفظ سلامت مفید است. مشکل زمانی آغاز می شود که میزان این بافت از مقدار طبیعی آن در بدن بیشتر شود. در این زمان است که این بافت به جای اینکه به حفظ سلامت بدن کمک کند. برای تغذیه، حفظ و رشد بافت خود از ظرفیت کاری اندام های دیگر به کار می گیرید. به نوعی بلای جان بدن می شود.

از مهمترین اختلالاتی که میزان غیر طبیعی بافت چربی بدن ایجاد می کند، ترشح مقادیر اضافی هورمون استروژن در بدن است. اثبات شده است که ترشح بیش از اندازه هورمون استروژن، افزایش احتمال ابتلا به سرطان های مربوط به زنان بیشتر است.  

همچنین افزایش وزن ناشی از افزایش بیش از حد بافت چربی بدن، موجب تجمع آن در اطراف بافت مهمی مثل قلب می شود. محاصره قلب توسط چربی موجب اختلال در کار خونرسانی قلب به سایر اندام ها می شود. قلب بیچاره و مظلوم را تصور کنید که توسط چربی ظالم احاطه شده است. در نتیجه قلب برای اینکار نیازهای بدن را تامین کند، باید کار بیشتر و سخت تری انجام دهد که بتواند نیازهای بدن را تامین کند. در نهایت به زودی خسته می شود و با اینکه دوست نداشت ولی از کار می ایستد.

تحقیقات اثبات کرده اند که رابطه ی مستقیمی بین اندازه دور شکم و خطر بیماری های قلبی- عروقی، دیابت، بیماری های تنفسی و اختلالات متابولیک است. چربی های ناحیه شکم فعالیت بیشتری نسبت به چربی های سایر نقاط بدن دارند و اسید چرب بیشتری تولید می کنند. این فعالیت غیر نرمال به دیابت، بیمار یهای قلبی و سرطا ن های مختلفی منجر می شود. بدون شک چربی های شکمی عملکرد کبد را نیز به خطر می اندازند و موجب اختلال در روند متابولیسم بدن می شوند. کبد یکی از بسترهای فعالیتی متابولیکی بدن است.

علت افزایش چربی و راه مقابله با آن

معادله ساده تعادل انرژی دریافتی و مصرفی پاسخ این سوال است. به طور کلی هر عاملی که باعث افزایش انرژی دریافتی بدن باشد و از طرفی انرژی مصرفی از آن کمتر باشد، به عنوان یک عامل خطر زا نقش ایفا می کند. مصرف بیش از اندازه از نیاز غذایی بدن توسط گروههای غذایی اصلی ترین علت افزایش بافت چربی بدن است.

سالهاست که متخصصان و موسسات علمی برای آگاهی دادن به مردم در مورد توجه به حفظ تعادل انرژی تلاش می کنند. به زبان ساده تر اینکه شما باید بتوانید میزان انرژی دریافتی تان را با میزان فعالیت مناسبی مصرف و یا بسوزانید. محققان بر این باورند که از بین بردن چربی های اضافی زمانی اتفاق می افتد که تعادل انرژی منفی در بدن رخ بدهد. یعنی اینکه انرژی دریافتی تان کمتر از انرژی مصرفی باشد.

از مهمترین راههای انجام این کار هم محدود کردن مصرف مواد غذایی (رژیم غذایی) و افزایش میزان فعالیت بدنی (ورزش) است. اگر از سایر راههای غیر پیشنهادی همچون عمل های جراحی و مصرف دارو فاکتور بگیریم، هیچ راه حل ساده ای برای شما وجود ندارد.  

پیشگیری بهتر ازدرمان است. پیروی از این اصل بهترین روش برای مقابله با تجمع چربی در بدن است.  شک نکنید که خیلی راحت تر است که از اول نگذاریم چربی اضافی در بدن جمع شود. بر پایه همین اصل است که امروزه در تمام دنیا جلوگیری از چاقی کودکان این همه مورد توجه و تاکید دولت هاست. اما در صورتی که چربی های اضافی در بدن شکل گرفته است. باز بهتر است که از افزایش همین چربی اضافی به وجود آمده جلوگیری کنیم. به عبارتی کنترل کنیم تا وضع از این بدتر نشود.

با مدیریت وعده های غذایی و حذف برخی غذاهای بی ارزش از نظر غذایی مثل نوشابه، سس های پرچرب، اسنک ها، کیک و کلوچه ها و غیره می توان کمک بزرگی به حفظ وزن کرد. حتی کمی فعالیت ورزشی در طول هفته هم می تواند از اضافه وزن شما به صورت تصاعدی کمک کند. معمولا دربزرگسالی تعداد سلولهای چربی اضافه نمی شود. بلکه حجم سلول های چربی موجود در بدن افزایش پیدا می کند. به همین دلیل است که شما می توانید با یک برنامه کاهش وزن، وزن خود را کم کنید. در چنین شرایطی سلول های چربی بدن دوباره کوچک می شوند. به شما پیشنهاد می کنیم برای چربی سوزی از ورزش هوازی غافل نشوید.

ورزش در کنار رژیم غذایی

چربی سوزی موضعی نداریم

تجمع بافت چربی بیش از نیاز بدن برای انجام فعالیتهای طبیعی، باعث افزایش وزن و در صورت بی توجهی و عدم کنترل، چاقی می شود. برای از بین بردن چربی اضافی در ناحیه شکم یا قسمت های میانی باید برای کاهش وزن کل بدن اقدام کرد. هیچ برنامه علمی ورزشی و غذایی در دنیا وجود ندارد که به صورت موضعی چربی اضافی را از بین ببرد. برای مبارزه با اضافه وزن و چاقی باید در شیوه زندگی خود تغییراتی مثبت ایجاد کنیم. 

رژیم های لاغری متفاوت و مقطعی و یا انجام ورز ش های مختلف به صورت دوره ای و مقطعی هیچ اثری در موفقیت ما برای تامین یک تناسب اندام پایدار را ندارد. هر بار که از امتحان یکی از این روش ها شکست بخوریم علاوه بر نا امیدی، انگیزه خود را برای ادامه مبارزه با این معضل زندگی شهر نشینی از دست می دهیم.

در نتیجه کسانی که با نا امیدی از شکست در برابر چربی های بدن صحبت می کنند، بهتر است راه و روش خود را تغییر و دست از سر راهکارهای سریع بردارند. شک نکنید تداوم در حفظ برنامه و شناخت بیشتر از مسیر شما را به موفقیت می رساند.

نظر شما برای ما مهم است
لطفا نظر یا سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دوره پیشرفته مربیگری تغذیه و تناسـب اندام

زودتر از همه از انتشار مطلع شو