لوگوی انقباض
سوال های تناسب اندام

سوالات پر تکرار تناسب اندام

راهنمای مقاله و فهرست مطالب​

شما هم می توانید سوالاتتان را در انتهای همین پست بپرسید تا به آن پاسخ دهیم.

اول اینکه از سرزنش کردن خودتون دست بردارید. دوم اینکه این اتفاق برای همه پیش می آید. ما که ماشین نیستیم که ربات گونه عمل کنیم. به هر حال بعضی مواقع ممکنه پیش بیاد. یک جشن، یک کار اداری، یک مسافرت و یا هر دلیل دیگه پیش بیاد که ما نتونیم دقیقاً عین برنامه پیش برویم. سعی کنید این زمان تاخیر بیشتر از 2 تا 3 جلسه ی تمرینی در طول هفته نشود. از طرفی هم نباید خودمون رو گول بزنیم که این جلسه رو بیخیال تا جلسه ی بعدی.

یادتون باشه که شما کاملاً تحت کنترل خودتون هستید. سعی کنید دوباره شروع کنید و سریع به برنامه تناسب اندام برگردید. اگر از برنامه پیروی منظمی داشته باشید و آن را به یک عادت تبدیل کنید. شک نکنید که به یک اولویت در زندیگتان تبدیل خواهد شد و کمتر از برنامه خارج می شوید. آن وقت است که نتایج شگفت انگیزی به خاطر تعهدتان به برنامه خواهید گرفت.

اگر مدتی است که رژیم غذایی و ورزشی را شروع کرده اید، احتمالاً گرسنگی به سراغ شما خواهد آمد. اول از همه بهتر است بدانید که احساس گرسنگی نشانه خوبی است. چرا که نوید بخش افزایش متابولیسم بدن و همچنین هضم غذاهایی است که خورده اید. البته نه اینکه شما به خودتان گرسنگی بدهید، منظورمان گرسنگی است که شما طبق برنامه غذایی پیش رفته اید، ولی در طول روز گرسنگی را حس می کنید. این گرسنگی به خاطر افزایش متابولیسم است.

این کاملاً طبیعی است که شما در طول روز فقط سه وعده یا کمتر بخورید و در فواصل بین این وعده ها گرسنه شوید. چون زمان بین وعده های غذایی طولانی است. بهتر است که در طول مسیر تناسب اندام و در طی روز شش وعده غذا مصرف کنید. یعنی هر 2 تا 3 ساعت یک وعده کوچک. احساس گرسنگی باید در فواصل بین این وعده های غذایی اتفاق بیفتد. 

اگر احساس گرسنگی شدید کردید، مقداری پروتئین بیشتر به همراه کربوهیدرات به وعده غذایی تان اضافه کنید. علاوه بر آن در بین وعده ها، اگر گرسنه شدید می توانید میوه بخورید. مثلاً خوردن یک سیب به شما کمک زیادی می کند. نگران نباشید این مقدار اضافی نیاز بدن شماست. با خیال راحت بخورید. البته یادمان باشد در طول روز یک یا دو بار بیشتر نمی توانیم این کار را بکنیم.

 بیشتر افرادی که برای اولین بار استارت کاهش وزن را می زنند، در هفته های اول خیلی سریع وزن کم می کنند. بعضی ها حدود 3 تا 5 کیلو وزن کم می کنند. جای نگرانی نیست. معمولاً بعد از هفته اول روند کاهش وزن شما حالت طبیعی به خود خواهد گرفت. هرچه اضافه وزن بیشتری داشته باشید به همان میزان سریع تر وزن کم می کنید.

اما اگر در هفته های متوالی بیش از ۳ کیلو گرم در هفته وزن کم کردید تعجب نکنید. احتمالاً شما در کنار چربی سوزی، در حال عضله سوزی هم هستید. اگر احساس می‌کنید کاهش وزنتان بیش از حد و غیر طبیعی است. حتما به بررسی مجدد برنامه غذایی تان بپردازید. اگر از رژیم های سنگین و شوک استفاده می کنید، به سرعت آن را قطع کنید. بنابراین از کاهش وزن بی مورد جلوگیری کنید.

اول اینکه کسانی که مدام رژیم کاهش وزن می گیرند و بعد از مدتی رها می کنند (رژیم های یویو) هر بار مقاومت بدنشان نسبت به قبل بیشتر می شود و به نوعی کاهش وزن سخت تر می شود. از طرفی هم با افزایش سن میزان متابولیسم کاهش پیدا می کند. بنابراین اگر 40 سال سن دارید، انتظار نداشته باشید میزان متابولیسم بدن شما همچون یک جوان 20 ساله باشد. اما اگر تلاش زیادی می کنید و کاهش وزنتان خیلی کند است، موارد زیر را بررسی کنید.

1- آیا تمام وعده های غذایی خود را می خورید؟

نخوردن هر وعده غذایی روند کاهش وزن را کند می‌کند. به خاطر داشته باشید که خوردن غذا فرایند متابولیسم شما را فعال می کند. به این ترتیب است که بدن کالری بیشتری می سوزاند و چربی را کمتر ذخیره می کند. پس مطمئن شوید که در زمان های مناسب مقدار کافی غذا می خورید. فاصله غذا خوردن نباید بیش از سه ساعت بین هر وعده غذایی باشد.

2- آیا روزانه 2 تا 3 لیتر آب می نوشید؟

باور کنید آب برای کاهش وزن، مانند بنزین برای آتش است. آب شعله چربی سوزی را دو چندان می کند. آب لازمه فرایند چربی سوزی است. متابولیسم را افزایش می دهد. و جالب است بدانید با افزایش نوشیدن آب در روز، سرعت دفع مواد زائد ناشی از رژیم در طول روز افزایش می یابد.

3- آیا غذای رستورانی و بیرون بر می خورید؟

اگر به خیال خود از بیرون یک غذای سالم مثل ماهی سفارش می دهید. پس غافل از این هستید که در رستوران برای طعم دار کردن خوراکی ها آنها را در کره یا روغن و نمک فراوان می خوابانند. 

برای فعال سازی واکنش های شیمیایی که منجر به کاهش وزن می شود. لازم است که غذا ها به صورت صحیح طبخ شوند و خالی از چربی و قند اضافی باشند. بنابراین سعی کنید خودتا غذا درست کنید.

آیا خانمی هستی که در دوران عادت ماهیانه به سر می بری؟

سرعت کاهش وزن پیش از شروع عادت ماهیانه و تا یکی دو روز پس از آن کم می شود. حتی ممکن است یک تا دو کیلو وزن اضافه کنید. پس اصلا نگران نباشید این یک امر کاملاً طبیعی است. تغییرات هورمونی در این دوره سبب جذب آب در بدن شده که این مسئله از کاهش وزن جلوگیری کرده و متابولیسم را کاهش می دهد. پس از پایان دوره بدن کاهش وزن طبیعی خود را از سر می‌گیرد.

 

مطمئن شوید که خوردن هیچ وعده ی غذایی را از قلم نینداختید. این کار به شما کمک می کند که کمتر گرسنه شوید. با خوردن کامل وعده های غذایی در فواصل 2 تا 3 ساعته، از وسوسه های که هنگام رژیم غذایی با آن روبرو می شوید، جلوگیری کنید.

این موضوع برای کسانی که وعده‌های غذایی خود را سر وقت می خورند اتفاق می افتد. اگر هر دو تا سه ساعت وعده های غذایی خود را میل می کنید، متابولیسم شما سرعت می‌گیرد و بیشتر احساس گرسنگی می کنید و این نشانه موفقیت برنامه شما است.

به هر حال اگر طبق برنامه عمل می کنید ولی همچنان در هنگام خوردن وعده های غذایی مشکل دارید، می‌توانید ۱۵ تا ۲۰ درصد از حجم وعده غذایی خود را کاهش دهید. توجه داشته باشید که هر کدام از اجزای کربوهیدرات، پروتئین و میوه ها باید به یک میزان کاهش داشته باشند و به هیچ وجه یک گروه را به طور کامل از وعده غذایی خود حذف نکنید.

اینقدر به ترازو اهمیت ندهید. هدف برنامه تناسب اندام برای از دست دادن چربی های اضافی است. توجه تان را بیشتر به تناسب اندام و کاهش حجم چربی های بدن معطوف کنید نه به کاهش وزن. این موضوع به خصوص در مورد خانم ها صادق است آنها ممکن است چند سایز کمتر شوند در حالی که وزن زیادی از دست نداده باشند. به خاطر داشته باشید که در طی برنامه تناسب اندام شما در حالی که چربی سوزی می کنید به بافت عضلانی و بدن می افزاید که باعث زیباتر شدن اندام تان می شود. علاوه بر این افزایش توده عضلانی چربی سوزی را بیشتر می کند.

نظر شما برای ما مهم است
لطفا نظر یا سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دوره پیشرفته مربیگری تغذیه و تناسـب اندام

زودتر از همه از انتشار مطلع شو