لوگوی انقباض
آمادگی جسمانی

آمادگی جسمانی | 5 فاکتور مهم

راهنمای مقاله و فهرست مطالب​

تعریف آمادگی جسمانی و اجزای آن

کالج پزشکی ورزشی آمریکا، آمادگی جسمانی را توانایی انجام فعالیت های جسمانی با شدت متوسط تا شدید بدون خستگی اضافی و حفظ این ویژگی در سرتاسر طول عمر بیان کرده است. اما حقیقتاً این تعریف هم کلی است. برای درک بهتر مفهوم آمادگی جسمانی، یک دسته بندی ارائه شده است که عوامل آمادگی جسمانی را به دو بخش تقسیم کرده است که عبارتنداز:

  1. عوامل آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی
  2. عوامل آمادگی جسمانی مرتبط با عملکرد ورزشی

 

دسته بندی عوامل آمادگی جسمانی

عوامل مرتبط با سلامتی

عوامل مرتبط با عملکرد ورزشی

آمادگی قلبی – عروقی

تعادل

ترکیب بدنی

زمان عکس العمل

انعطاف پذیری

هماهنگی

قدرت عضلانی

چابکی

استقامت عضلانی

سرعت

 

توان

همانطوری که در جدول می بینید. عوامل رسیدن به آمادگی جسمانی زیاد هستند. اما آیا نیاز هست که ما همه این عوامل را به حد بالای خود برسانیم؟ برای سلامتی عمومی، 5 عامل مرتبط با سلامتی مهمتر است. اما برای کسی که بخواهد در مسابقات ورزشی شرکت کند، قطعاً در کنار این عوامل، باید عوامل مرتبط با عملکرد ورزشی را هم توسعه دهد. به این ترتیب ما با عوامل مرتبط با عملکرد ورزشی کاری نداریم. هدف وب سایت انقباض دات کام این است که شما را با عوامل مرتبط با سلامتی بیشتر آشنا کند و کمک کند که زودتر به اندام ایده آلتان برسید.

 

تعریف عوامل آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی

اگر هدفتان رسیدن به تناسب اندام است. سعی کنید که تعریف این مفاهیم را یاد بگیرید. خب اگر یک وقتی شما بخواهید از یک نفر در جهت تناسب اندامتان کمک بگیرید، باید بتوانید منظورتان را دقیق به او برسانید. بیشتر مردم به صورت کلی صحبت می کنند. مثلاً اگر قصد دارید که لاغر شوید، بهتر است به مربی بگویید که می خواهید روی ترکیب بدنی کار کنید. یا اینکه می خواهید قدرت عضلاتتان را بالا ببرید. توضیح دهید که می خواهید قدرت عمومی و اختصاصی فلان بخش از بدن را زیاد کنم. در زیر تعریف مختصری از هر عامل را مطالعه کنید.

 

1- آمادگی قلبی تنفسی

آمادگی قلبی تنفسی به توانایی انجام فعالیت های ورزشی پویا با شدت متوسط و شدید به مدت طولانی گفته می شود. ورزش های هوازی ضامن سلامت سیستم قلبی تنفسی شما هستند. 

تمرینات کاردیو

ورزش هوازی و همه آن چیزی که باید بدانید

2- ترکیب بدنی

به درصد نسبی ای از وزن بدن که از بافت چربی و بافت بدون چربی تشکیل شده است، اشاره دارد. هر چه درصد چربی پایین تر و درصد عضله بیشتری داشته باشید، بدن شکیل تری خواهید داشت. در اینجا ما قصد نداریم که این موارد را به صورت مفصل توضیح بدهیم. ولی توضیح ترکیب بدن با ذکر یک مثال خالی از لطف نیست.

فرض کنید که قرار است یک جواهر فروش یک کیسه ی 10 کیلو گرمی از دو نوع جنس طلا و برنز به شما هدیه بدهد. قطعاً در اوج خوشحالی شما به وزن کیسه فکر نمی کنید. تمام ذهن شما درگیر ترکیب این دو نوع جواهر در داخل کیسه است. یعنی هر چه طلا بیشتر باشد، شما بیشتر خوشحال می شوید. حتی اگر جواهر فروش وزن کیسه را به 5 کیلو برساند، اما طلای خالص به شما بدهد، شما خوشحال تر از این می شوید که 10 کیلو جواهر ناخالص ببرید. 

این مثال اهمیت ترکیب بدن شما را می رساند. هر چه عضله بیشتری داشته باشید بدن زیباتری خواهید داشت. امروزه ترکیب بدنی بسیار مهم تر از وزن است. ترکیب بدن از مواد متفاوتی تشکیل شده است. کاهش وزنی که ترکیب خوب مثل عضلات، آب و املاح بدن را از بین ببرد، نه تنها موفقیت نیست، بلکه یک شکست بزرگ برای بدن شماست. 

ترکیب بدن

3- انعطاف پذیری

به توانایی تحرک پذیری مفاصل در طول دامنه کامل حرکتی مفصل گفته می شود. انعطاف پذیری مناسب، بدن شما را متحول می کند. با افزایش سن میزان انعطاف پذیری عضلات کاهش می یابد و در ادامه آن دامنه حرکتی مفاصل هم کم می شود. در یک جمله بدانید که خیلی از  دردهای بدن، بخصوص دردهای ناحیه گردنی و کمری به خاطر خشکی عضلات بدن است.  پیشنهاد می کنم در مورد انعطاف بدنتان حساسیت بیشتری به خرج دهید. برای این کار از تمرینات کششی کمک بگیرید. اینکه بدنتان مثل شمع نرم باشد، حس بی نظیریه…

انعطاف پذیری

تمرینات کششی و معرفی انواع آن

4- قدرت عضلانی

به حداکثر نیروی که یک عضله یا گروهی از عضلات می توانند اعمال کنند، گفته می شود. قدرت بیشتر عضلات به شما اعتماد به نفس می دهد. همانطور که ذکر کردیم در اینجا هدفمان باز کردن موضوع قدرت نیست. می خواهیم شما با این فاکتور آمادگی جسمانی آشنا شوید. قدرت بخش بی بدلیل آمادگی جسمانی است که لازمه به دست آوردن آن استفاده از تمرینات مقاومتی است. 

5- استقامت عضلانی

توانایی یک عضله یا گروهی از عضلات برای انجام انقباض های تکراری در طول یک دوره زمانی است. تا زمانی که موجب خستگی عضلات بشود. استقامت به دو بخش استقامت عضلانی و استقامت قلبی عروقی تقسیم می شود که برای رسیدن به هر کدام از این نوع استقامت های بدن باید تمرینات ویژه آن انجام شود. استقامت برچسب اصلی داشتن آمادگی جسمانی است. 

استقامت

لطفاً از این به بعد اگر می خواهید به یک تناسب اندام عالی برسید به توسعه و بهبود این 5 فاکتور توجه کنید. تناسب اندام که فقط کاهش وزن نیست. خواهش می کنیم ذهنتان را از روی کاهش وزن منحرف کنید. تناسب اندام داشتن یک ترکیب بدنی خوب است. حتی اگر وزنتان کم نشود ولی چربی سوزی داشته باشید، شما به تناسب اندام نزدیکتر خواهید شد.

 

اهمیت آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی

داشتن آمادگی جسمانی، ضامن سلامتی انسان است. بدون شک بهتر است که افراد بزرگسال به لحاظ بدنی خود را در یک سطح معقولی از آمادگی جسمانی نگه دارند. با افزایش سن، میزان آمادگی بدنی و فاکتورهای مربوط به سلامتی مانند قدرت و استقامت روز به روز کاهش پیدا می کنند. از طرفی هم پیشرفت تکنولوژی و افزایش فقر حرکتی عاملی برای کاهش تناسب اندام شده است.

در کنار این موارد، خطر بیماری هایی همچون دیابت، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی، بیماری های اسکلتی عضلانی، سندروم متابولیکی و حتی بیماری های روحی و روانی ما را تهدید می کند. بنابراین حفظ سلامت بدن، برای ما به یک وظیفه تبدیل شده است. بدون شک همه ما از فواید و اثرات مثبت ورزش و آمادگی جسمانی شنیده ایم. پس بدون معطلی ورزش را شروع کنید. انقباض دات کام نقطه شروع ورزش

نظر شما برای ما مهم است
لطفا نظر یا سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دوره پیشرفته مربیگری تغذیه و تناسـب اندام

زودتر از همه از انتشار مطلع شو